Volatilita – Co je volatilita v kontextu politickém a volebním? Tento pojem byl do oblasti politické přenesen z ekonomie a finančnictví. Volatilita obecně vyjadřuje nestálost, změnu nebo kolísání. Ve finančnictví volatilita vyjadřuje míru rizika investice do aktiva. Může se přepočítávat na roční volatilitu a vyjadřuje se jak v procentech i číslech.
Voličská volatilita
Voličská volatilita vyjadřuje míru kolísání voličské podpory dané straně či politickým stranám. Pokud má tedy strana nebo spíše politický systém vysokou míru volatility, tak voliči mají tendenci měnit své voličské preference.
Volatelita se dá měřit jednak v celém politické systému, tak i u jednotlivých stran. Obecně platí, že volatelita stoupá. Historická změna přišla, když upadly masové strany a nahradily je strany catch-all. V masových stranách byl volič socioekonomicky a ideologicky svázaný se stranou a většinou ji volil celý život.
Při příchodu catch-all stran se z volatilita rapidně zvýšila, protože se rozvázalo pouto mezi politickou stranou a voličem. Strany se zaměřovaly na široký elektorát a tak i pro voliče bylo jednoduché volit každé volební období jinou stranu.
Vysoká míra volatility je tedy, pokud voliči často mění své voličské preference. Nízkou volatilitou trpí voliči, jenž jsou označováni za voličské jádro a své preference nemění nebo jen velice těžko. Nízkou volatilitu má v České republice například KSČM.
Vysokou volatilitou se vyznačují jedinci socioekonomicky nesvázaní a liberální, jenž rádi ve volbách zkouší nové subjekty.
Zpětný odkaz:Personalizace politiky - Politický slovník
Zpětný odkaz:Ideál typy volebního a voličského chování - Politický slovník
Zpětný odkaz:Volební strategie politických stran a kandidátů - Politický slovník
Zpětný odkaz:Catch all strana, všelidová strana - Politický slovník
Zpětný odkaz:Vládní koalice | Politický slovník