Volby – Technika jak vybrat omezený počet možností dle předem stanovených pravidel. Volby jsou v současnosti jedním z hlavních znaků zastupitelské demokracie.
Volby jsou v rámci zastupitelské demokracie hlavním aktem, kdy občané předávají pravomoci a rozhodování do rukou volených zástupců. Akt volby v demokracii standardně probíhá před nezávislou komisí a volič má právě jeden hlas, lístek na vyjádření svého názoru. Po celém světě je mnoho možností jak vyjádřit danou preferenci kandidátovi od výběru daného lístku, přes děrování až po kroužkování.
Stále častěji se mluví o elektronickém hlasování neboli e-volbách, kdy by mělo vše probíhat přes internet z pohodlí domova. Tato varianta však naráží na dvě úskalí. Prvním je registrace občana, protože je důležité aby měl každý právě jeden hlas (pokud není zvoleno jinak). Při klasických volbách se občané legitimují pomocí občanského průkazu a komise si jejich jméno odškrtne v seznamu. E-volby by mohli značně ušetřit náklady na uskutečnění voleb, protože by nebylo třeba platit komise, prostory a tisk volebních materiálů.
Druhy voleb v České republice
- do Evropského parlamentu
- do krajských zastupitelstev
- do obecní samosprávy
- do Senátu
- do Poslanecké sněmovny
- Volba prezidenta České republiky
Při čemž za nejdůležitější české volby se pokládají volby do Poslanecké sněmovny. Naopak jako volby druhého řádu jsou často označovány volby do Evropského parlamentu nebo do Senátu.
Jaké by volby měly být
- rovné – každý občan má stejný počet hlasů a hlas každého občana by měl mít stejnou váhu
- tajné – nikdo se nemůže dovědět, kdo koho volil
- všeobecné – volit může každý, jen se zákonem stanovenými omezeními (tyto omezení se nazývají volební cenzy)
- přímé – bez zprostředkovatele
Zpětný odkaz:Volební klauzule - Politický slovník
Zpětný odkaz:Volební systém při volbě prezidenta České republiky - Politický slovník
Zpětný odkaz:Masová politická strana - Politický slovník
Zpětný odkaz:Vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických, USA - Politický slovník