Pandemie

Pandemie

Pandemie je vyšší fází epidemie s vyšším plošným zásahem. Pandemie vzniká, když vypukne určité onemocnění, nekontrolovatelně se šíří a jeho rozsah se dynamicky zvětšuje.

Pandemie v lidské historii

Ve 20. století se stala nejzávažnější pandemii španělská chřipka, která zabila dle odhadů více lidí než obě světové války dohromady. Oběti španělské chřipky se odhadují okolo 70 milionů lidí.

Další pandemie v lidské historii kosily procentuálně ještě vyšší počty obyvatel.

Pandemie neštovic v Římské říši mohla zabít více než čtvrtinu obyvatel okolo roku 160 našeho letopočtu.

Takzvaný Justiánský mor, který se šířil za vlády Justiána I. ve Východořímské říši, odhadem zabil 30-50 milionů obyvatel. Mor se díky konfliktům i obchodním kontaktům rozšířil během 6. století a například v Konstantinopoli na něj umřel každý třetí člověk. Tato pandemie nebo vlna moru trvala přes sto let a opakovala se v poměrně pravidelných cyklech. Mor měl extrémní dopady na rozvoj státních útvarů i zemědělství.

Velice známou pandemii byla takzvaná Černá smrt, která tvrdě v polovině 14. století zasáhla Evropu a v některých oblastech vyhubila i polovinu obyvatel. Odhaduje se, že má tato pandemie na svědomí celkem 75 milionů životů.

Španělská chřipka byla v absolutních číslech nejstrašidelnější. Odhaduje se, že mezi lety 1918-1921 zemřelo na tuto nemoc 70 až 100 milionů lidí.

V současnosti je za pandemii označován COVID-19, kde se ovšem nedá očekávat takový počet mrtvých. Nemoc je v porovnání s jinými historickými pandemiemi mnohem mírnější a dopad bude mít na globální svět 21. století především ekonomický.

Pandemie jsou mocným hybatelem lidských dějin a dokáží hýbat geopolitikou i být nástroji demagogů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *