Volební klauzule – Dále také uzavírací klauzule nebo volební kvórum – všechny tyto pojmy označují to samé, tedy minimální procentuální podíl hlasů ke vstupu do voleného orgánu. Volební klauzule je často spojena s proporčním volebním systémem.
K čemu slouží volební klauzule?
Hlavní účelem je omezení vstupu nerelevantních subjektů do Poslanecké sněmovny nebo jiného voleného orgánu. V České republice je volební klauzule 5% do Poslanecké sněmovny a všechny politické strany, jenž této hranice nedosáhnou, se do Poslanecké sněmovny nedostanou. Navýšení volební klauzule je určeno pro 2 strany v koalici 10% a 3 strany v koalici 15%. Tyto koalice jsou zřídkakdy uplatňovány. Naposled se o to ve volbách 2017 pokoušel STAN a KDU-ČSL, ale nakonec ze spolupráce sešlo.
V některých zemích (Nizozemsko) volební klauzule není a pokud strana dosáhne procentuálně na jeden mandát, tak ho také dostane. Pokud volební klauzule v politickém sytému není, tak se tvoří velice roztříštěné legislativní celky a těžko se hledá shoda.
Vysoká volební klauzule
Vysoká volební klauzule může být symbolem nedemokratického procesu voleb, protože šance pro opozici dostat se do parlamentu je velice stížená. Dlouhodobě je za 10% volební klauzuli kritizováno Turecko. Hranice 5% je často ve všech demokratických zemích brána jako milník svobodných voleb.
Ústavní soud České republiky také rozhodl, že zvýšení uzavírací klauzule vysoko nad 5 % pro volby do Poslanecké sněmovny by bylo v rozporu s ústavou a jejími principy, podle kterých se volby do Poslanecké sněmovny musí konat podle poměrného volebního systému.
Zpětný odkaz:Volební preference a preferenční výzkumy | Politický slovník
Zpětný odkaz:Teorie racionální volby, Anthony Downs – Politický slovník
Zpětný odkaz:Preferenční hlasy a preferenční hlasování – Politický slovník